عوامل موثر بر بهبود عملکرد ورزشکاران از نظر روان شناسی

 ورزش کوهنوردی از جمله ورزشهایی است که روحیه و روانشناسی خاصی دارد. شاید بارها به افرادی برحورده اید که هیچ درکی از ورزش کوهنوردی و انگیزه کوهنوردان از صعود ندارند و آنرا کاری عبث می دانند. در اینجا تاثیر روانشناسی را در بهبود عملکرد یک ورزشکار بررسی می کنیم:

الف: تاثیر افکار بر بهبود یا تضعیف عملکرد ورزشکاران

اغلب ورزشکاران شایسته تر از اندازه ی تصورشان می توانند عمل کنند اما معمولا تحت تاثیر باورها و افکارشان قرار می گیرند و بر اساس آن رفتار می کنند آیا می توانید افکار بازدارنده برای عملکرد بهینه را شناسایی کنید؟ امروزه روش هیپنوتیزم افکاری جدید در ذهن ما می کارد و بدن نیز به طور خودکار از آن پیروی می کند جالبترین سوال برای روان شناسان این است آیا از افکار می توان به طور مثبت در ارتقای عملکرد ورزشکاران استفاده کرد؟ واقعیت این است که انتظارات می تواند بر عملکردمان اثر بگذارد و مطالعات زیادی این نظریه را ثابت کرده است.

مهم ترین عامل موفقیت است که زمینه ساز تکرار موفقیت و تقویت اعتماد به نفس می شود بنا براین مربیان به هنگام تمرین و یا مسابقه باید به ورزشکاران اطمینان بدهد که موفقیت در دست آنان است موفقیت را می توان به دو گونه تعریف کرد:

۱- در رابطه با دیگران ۲-در رابطه با عملکرد گذشته ورزشکار یا تیم

ب: تاثیر استرس بر عملکرد ورزشکاران

ورزش هم می تواند برای تفریح و هم برای رقابت انجام شود.
ورزشهای رقابتی موجب دلهره، اضطراب، استرس در ورزشکاران می شود در این مسابقات نخستین احساسی که به انسان دست می دهد تنش و فشار روانی است. در هر مسابقه ورزشی سطح بالای از استرس وجود دارد که می تواند ناشی از انتظارات و توقع مربی هواداران و تماشاگران از شما یا تیم برای پیروزی باشد البته گاهی منشأ استرس می تواند درونی باشد به این معنی که ورزشکار از خودش خیلی توقع داردکه باید برنده میدان و یا در مسابقه جمعی مانند فوتبال جزء بهترین ها باشد.

البته اکثرا تصور می کنند که استرس همیشه تأثیر منفی دارداما گاهی نیز می تواند باعث افزایش انرژی و توان شود. نکته ی مهم این است که ورزشکار بتواند در سطح معینی از استرس عملکرد موفقی داشته باشد. در شرایط استرس زا ضعف عملکرد ورزشکار به احتمال زیاد ناشی از عدم تمرکز حواس است . از جنبه ی روانشناختی استرس می تواند در قالب اضطراب ، ترس، افکار منفی ظاهر شود.

با تشکر زهرا علی آبادی فراهانی – انجمن پزشکی کوهستان ایران / حنا

 

درباره نویسنده

52مطلب نوشته است .

۲ Comments on “عوامل موثر بر بهبود عملکرد ورزشکاران از نظر روان شناسی”

نوشتن دیدگاه

شما میتوانید از تصاویر مخصوص خود در قسمت نظرات استفاده نمایید برای اینکار از وب سایت آواتارکمک بگیرید .


نُه + = 18

تمام حقوق این سایت برای © 2017 گروه كوهنوردي جمشيد. محفوظ است.
قدرت گرفته از وردپرس فارسی